Kishegyes - A Petőfi Színház művészei Gyorgye Lebovity Az ezredik éjszaka című modern tündérmeséjét a kishegyesi Dombos Festen is bemutatták. A Vajdaság egyik legkedveltebb nyári rendezvénysorozatán a teátrumot Tóth Loon, Szűcs László és Máté P. Gábor képviselte.
A színház művészeiből álló Szent Genéziusz Kultúrkommandó első produkcióját Veszprémben már láthatták a nézők, a következő évadban a Latinovits Zoltán Játékszínben mutatják be a Tóth Loon által átdolgozott és színpadra állított darabot.
A történet szerint Hap és Hep húsz éve jó barátok, minden vasárnap horgászni mennek. Éjszaka bandukolnak hazafelé, és arról beszélgetnek, mennyire félresikerült az életük, milyen jelentéktelen és szánalmas alakok ők, nyom nélkül tűnnek el, ha meghalnak. Az egyik éjszaka azonban egy varázsló száll le a Holdról, aki felajánlja, hogy egy éjszakára különleges ereje lehet a hangosabban elégedetlenkedő Hapnak, azzal a feltétellel, ha nem lesz képes semmilyen jó cselekedetet végrehajtani, hajnalra kővé válik. Elérkezik a hajnal, de a keresett kívánság nincs sehol.
|
A darabot kocsmaszínházi előadásként a veszprémi színészek által kedvelt bázison, a színház melletti kocsmában júniusban már bemutatták, nagy sikert aratott. A színészek július 28-án 21.30-kor a veszprémi a Buhim-völgyi szalonban is eljátsszák.
(Napló)
kultúra Janni Anikó Fotó: Melczer Zsolt 2010. 07. 29. 09:35 |
|
|
|
|
Az ezredik éjszaka esélyei: az életben mindig többre vágyunk, de ha megkapjuk a lehetőséget, ráébredünk, igazából mindenünk megvan.
Nagy sikerrel mutatták be július 28-án, szerdán este Dorde Lebovic: Az ezredik éjszaka című modern tündérmeséjét a Veszprémi Petőfi Színház művészei a Buhim-völgyi szalonban. A szalon 89. alkalma azért tekinthető rendkívüli eseménynek, mert a színház munkatársai most mutatkoznak be először ezen az eseményen.
Szűcs László, Tóth Loon és Máté P. Gábor
A darabot Tóth Loon dolgozta át és ő is állította színpadra. Közreműködik benne még Szűcs László és Máté P. Gábor is. A színház művészeiből álló Szent Genéziusz Kultúrkommandó első produkcióját Veszprémben a következő évadban már láthatják a nézők a Latinovits Zoltán Játékszínben.
A történet szerint Hap és Hep jó barátok már vagy húsz esztendeje. Minden vasárnap horgászni mennek a folyóra és mindig késő éjszaka bandukolnak hazafelé. Állandóan arról beszélgetnek, hogy mennyire félresikerült az életük, milyen jelentéktelen és szánalmas alakok ők, akik nyom nélkül tűnnek el, ha meghaltak. Egyik éjszaka azonban történik valami. Valaki meghallotta az összes panaszukat, és egy varázsló száll alá a Holdról, aki felajánlja, hogy egy éjszakára különleges ereje lehet a hangosabban elégedetlenkedő Hapnak. A feltétel: ha nem képes semmilyen jó cselekedetet végrehajtani, akkor kővé válik hajnalra. De mi lehet az igazán jó tett, amely egyformán kielégít mindenkit a Földön? Elérkezik a hajnal de a keresett kívánság, ami mindenkit boldoggá tesz, nincs sehol. Úgy tűnik elkerülhetetlen a vég.
Azonban nem eszik olyan forrón a kását. Bár mindenki a sátáni fordulatra számít, ez nem egy dráma, ahol megvásárolják az ember lelkét. Olyan vígjáték, melytől a nézőtéren kacagnak az emberek, mégis olyan mély üzeneteket hordoz, melyek elgondolkodtatók.
Hep és Hap minden vágya, hogy bekerüljenek a történelembe, de észre sem veszik, hogy abban élnek. Minden ember egy piciny darabkája az univerzumnak, még akkor is, ha jelentéktelennek gondolja saját sorsát. Olyan jócselekedet pedig nem létezhet, mely egyformán kihat mindenkire. Ha már nem teszünk semmi rosszat, akkor is jót, s jól tesszük.
A szabadtéri színház hangjaival, hangulatával, háromfős színészi gárdájával legalább olyan nagyot tudott robbantani a Buhim-völgyi szalonban, mint bármely más nagyszínpados darab. A hangulat, a kevés fény és a friss levegő együttesen segített rátalálni saját énünk Hepjére és Hapjára. Ahogy a színmű hősei is megkapták azt az esélyt az ezredik éjszakán, úgy mi is számos hasonló élményt élhetünk meg. Ha nem élünk vele az azt jelentené, hogy elrontunk valamit? Ha pedig kihasználjuk, akkor mindenképpen jól cselekszünk?
Tábori napló
Mészáros Anikó - 2010.07.26.
…
Kellőképpen kifáradva esünk haza, nyújtózkodás, meghitt első vacsora, minimális szépítkezés, és rohanás vissza Dombosra, hiszen az esti programajánló színdarabbal kecsegtet.
...
Đorđe Lebović: Az ezredik éjszaka – modern tündérmese 16 és 116 év közöttiek részére.
Ismerősen cseng a cím, déjà vu kerít hatalmába, s hamar rá is jövök, hogy sok-sok évvel ezelőtt a KSZV-n találkoztam vele, más megközelítésben, amatőr színészek által előadva.
A mese szálai két jó barát, a határozatlan, naiv Hep (Szűcs László) és az örökké elégedetlenkedő Hap (Tóth Loon) köré fonódnak. Főhőseink minden vasárnap együtt róják a poros erdei utakat. Nappal horgásznak, lábukat lógatják, s késő este indulnak hazafelé a sötét és félelmetes ösvényeken kanyarogva. Útközben természetesen beszélgetnek, diskurálnak, világmegváltó terveket szövögetnek, s minduntalan arra a következtetésre jutnak, hogy kettejük élete mennyire felesleges, értelmetlen és hiábavaló. Ez az éjszaka azonban más, mint a többi. Szokásos eszmefuttatásaik közepette egy varázsló (Máté P. Gábor) csöppen körükbe, egyenesen a Holdról. Üzletet ajánl Hap számára: erre az éjszakára varázserővel ruházza fel, egy kívánság áll rendelkezésére, mellyel az egész világon segíthet, de amennyiben nem sikerül a jócselekedetet végrehajtani, pirkadatkor kővé válik. Hősünk erre az alkalomra várt egész életében, s sorjáznak a jobbnál jobb ötletek, melyekkel beírhatja magát a történelembe. De vajon lehet olyat kívánni, ami minden embert kielégít széles e világon? Pénzt? Tejjel-mézzel folyó Kánaánt? Hap őrlődik, Hep sürgeti, de eredményre nem jutván, elérkezik a hajnal, a felkelő nap sugarai előbújnak, s Hapot utoléri végzete.
Az éjjel játszódó drámának kitűnő helyszínt nyújt a dombosi szabadtéri színpad, s a sötétedés utáni kezdés. A hátul megbúvó löszfal, az oldalról behajló fák tökéletes díszletnek bizonyulnak, s a mindössze háromszereplős darab elbűvöli a csekély számú közönséget. Hangos nevetések, kétségbeesett suttogások szakítják meg a csendet, együtt izgulunk hőseinkkel, s együtt aggódunk sorsukért.
Tapsviharral végződik az előadás, kétszer-háromszor visszahívjuk a színészeket, s arcunkon széles mosollyal éltetjük őket.
A társaság a hatalmas tábortűz köré gyűlik, sörözgetve, zsizsegve ácsorgunk, s vendégeinkkel beszédbe elegyedve megtudom, a Veszprémi Petőfi Színház néhány tagjából verbuválódott Szent Genéziusz KultúrKommandóhoz van szerencsénk. A színészek védőszentjéről elnevezett csapat a ma divatos, „közönséghúzó” zenés darabok helyett egyszerű, érthető és szórakoztató műveket állít színpadra, meglehetősen élvezhető és átélhető formában.
Ám az estének lassan vége, fáradtan ásítozunk lakótársnőimmel, s mivel holnap is van nap, búcsút veszünk a bágyadozó tömegtől, s irány a Sziváci út 46. Félig a holdra lesve, félig az utat figyelve azon tanakodunk, vajon mi mit kívántunk volna Hap helyében. Választ nem találva, félve várjuk kővédermedésünk hajnalát.